Skip to Primary Navigation Skip to Site Navigation Skip to Main Content All 3M.com Site Map

3M představila ULL - technologii pro rovnoměrnou distribuci světla z LED svítilen

pondělí 03 prosinec 2012
3M představila ULL - technologii pro rovnoměrnou distribuci světla z LED svítilen

3M predstavila ULL - technologii pro rovnomernou distribuci svetla z LED svítilen

Minnesota - Spolecnost 3M predstavila cerstvý výsledek práce svého vývoje pro oblast automobilového prumyslu. Pod zkratkou ULL (Uniform lightning lens) se skrývá rešení pro rovnomerné osvetlení koncových svítilen využívajících technologie LED. Prvním sériovým vozem vybaveným touto technologií je Buick Enclave, modelový rok 2013. 3M na prípadném nasazení rešení ULL spolupracuje již i s evropskými automobilkami vcetne ceských.

Technologie ULL umožnuje designérum a konstruktérum vytváret zcela nové tvary koncových svítilen a zvyšovat jejich výkonnost. Podstatou rešení je zpracování svetla s využitím presne zkonstruované polykarbonátové cocky s mikroskopickým vzorem. Cocky pohlcují svetlo vyzarované LED diodami umístenými pod nimi, a rovnomerne svetlo distribuují. Výsledkem je koncová svítilna, která vyzaruje svetlo rovnomerne a která není tvorena skupinkou jednotlive svítících LED diod, jak je u tohoto typu osvetlení v dnešní dobe obvyklé. Rovnomernejší osvetlení umožnuje pocet LED diod snížit.

„Naše technologie cocky pro rovnomerné osvetlení je rešením rady problému, kterým naši zákazníci celí,“ ríká Martin Ježek, Business Development Manager 3M Automotive pro oblast strední a východní Evropy. „Je možné ji využít nejen k vytvárení nových, moderních rešení osvetlení, ale automobilkám umožní vytváret ruzné charakteristické rysy zvyšující atraktivitu vozu a prispívající k odlišení jednotlivých znacek,“ dodává. Polykarbonát využívající technologii ULL je tvarovatelný za tepla, umožnuje produkovat svítilny se zcela novými konturami a je zároven vysoce odolný. „V soucasné dobe již probíráme zapojení technologie ULL i u ceských automobilek,“ dodává Jakub Cipra, obchodní a marketingový vedoucí divize 3M Automotive v Ceské republice.

O 3M Automotive

3M na vývoj automobilového prumyslu v Ceské republice reaguje produkty a rešeními, která umožnují výrobcum zdokonalit bezpecnost, pohodlí, vzhled a výkon automobilu, dbají na ochranu životního prostredí a pomáhají jim uspet v silné konkurenci. Mezi preferované technologie 3M patrí napr. konstrukcní lepidla, akustická izolace Thinsulate, fólie pro ochranu laku ci pro náhradu barev, tesnení katalyzátoru Interam, svetlovodné materiály, elastomery, plastická aditiva, fluoroplasty a monomery, smácedla Novec nebo aditiva v podobe sklenených mikrokulicek. Jedním z cílu produktu 3M je snížení hmotnosti vozu, což pozitivne ovlivnuje spotrebu paliva a emise. Prumyslová sekce 3M nabízí i rešení pro broušení, lepení a autoopravárenství.

O spolecnosti 3M Cesko

3M Cesko je spolecností s obratem presahujícím jednu miliardu korun, se stovkou zamestnancu, sídlící v office komplexu The Park na pražském Chodove. Patrí mezi Ceských 100 nejlepších firem podle žebrícku spolecnosti Comenius a v souteži AON Hewitt Best Employers se každorocne umistuje na prvních místech. 3M se aktivne angažuje také v oblasti spolecenské odpovednosti a podporuje mimo jiné projekt Zdravotní klaun, Kamarádka knihovna a ve spolupráci s Nadací Partnerství zvyšuje bezpecnost ceských silnic. 3M Cesko je iniciátorem a generálním partnerem projektu Ceská inovace, díky kterému podporuje inovativní nápady kohokoli v Ceské republice. Dlouhodobou snahou firmy 3M Cesko je prostrednictvím svých aktivit, rešení a výrobku, které jsou nedílnou soucástí života lidí v Ceské republice, ucinit jejich život zelenejší, zdravejší, bezpecnejší a dumyslnejší.

O spolecnosti 3M

Spolecnost 3M je vysoce inovativní výrobní spolecností pusobící v rade oblastí. V jejím portfoliu je pres padesát tisíc výrobku, které nacházejí využití nejenom v prumyslu, zdravotnictví, reklame nebo telekomunikacích, ale i v kancelárích, školách a domácnostech. 3M nabízí i rešení pro bezpecnost v doprave a na pracovištích ci pro zabezpecení a ochranu majetku a osob. 3M je známa jako globální inovativní firma, která vkládá velké množství financních prostredku do výzkumu a vývoje. Vedci ze 3M vynalezli nejenom oblíbené Post-it papírky ci brusný papír odolný vode, ale treba i první kapesní projektor na svete. Ackoli je využití jednotlivých produktu zcela odlišné, všechny spojuje jedna vlastnost: ve svém odvetví vždy predstavují inovativní produkt, který krome dumyslnosti dbá i na ekologii, bezpecnost a zdraví lidí. Celosvetove 3M zamestnává na 84 000 lidí, z toho pres 7 900 výzkumníku.

3M divize

 • Zdravotnictví
 • Prumysl a výroba
 • Bezpecnost a grafika
 • Elektronika a energetika
 • Kancelár a domácnost
 • 3M v císlech

 • Celosvetový prodej: 29,6 miliard USD
 • Mezinárodní prodeje (mimo USA): 19,5 miliardy USD (66 % celkového objemu prodeje)
 • Výrobky 3M se prodávají ve 200 zemích sveta
 • Více než 84 000 zamestnancu celosvetove – tým 7 900 výzkumníku
 • 46 technologických platforem
 • 2 673 patentu
 • 145 výrobních závodu po celém svete
 • Kamil Kolácek – Communication & PR Specialist
  3M Cesko spol. s r.o., V Parku 2343/24, 148 00, Praha 4

  www.3M.cz